Pamēģināsim Linux 2019. gadā

Man ik pa brīdim uznāk vēlme paskatīties, kas notiek ar Linux desktop, kurš nupat nupat pārņemšot pasauli. Tā nu šodien izlēmu kārtējo reizi to pamēģināt.

Dators man ir tāds ikdienišķs frankenšteins, būvēts un pārbūvēts piecu gadu garumā. Dzelži nav nekam īpaši pielasīti un absolūti ne moderni. Apbruņojos ar pēdējo Debian stable (debiānis ir mana ilgstoša “secret crush”), gatavojos izvirst eksperimentēt. Lai būtu zinātniskāk, tad pirmie mērķi lai Linux būtu mans ikdienas desktops būs:

 1. darbojas WiFi puļķis
 2. ir skaņa
 3. neizskatās tā, lai pēc 10 minūtēm gribētos acis izskrāpet
 4. Logitech MX Master pelei papildus pogas strādā tā, kā man pierasts
 5. Spotify
 6. VS Code kā izstrādes vide
  1. .Net core
  2. Java
  3. TypeScript
 7. Steam un var padzenāt kādas spēles
 8. Minecraft (ugu)
 9. Integrācija ar OneDrive
 10. Ar Feedly savienojams RSS lasītājs

Nupat arī Etcher ir ierakstījis pirmo DVD fleškā, laiks ķerties pie uzstādīšanas vedņa.

Tagad jau turpinu no sava svaigi uzstādītā linuxa. Uzstādīšanas process pats par sevi nebija nekas baigi interesants, lielāko tiesu, tikai “continue” un “continue”. Protams, wifi puļķi netrada, kas arī bija sagaidāms, zinot Debian politiku pret neatvērtām firmwārem. Palīgā nāca kā extender (sen) sakonfigurēts rūteris un metrīgais tīkla vads, tāpēc vismaz pietīklots esmu.

Pagaidām pirmās sūdzības ir par to, ka GRUB fonts ir maziņš un grūti salasāms (gan jau varēs sakonfigurēt vēlāk) un tas, ka automātiski nelādējas grafiskā vide. Šis ir nopietnāks trūkums, jo nepieredzējušu lietotāju var pavisam sabaidīt.

Lai tiktu šeit klāt, vajadzēja novilkt KeepassXC paroļu menedžeri. Šī procesa laikā sapratu, ka KDE (jā, man nepatīk Gnome) iebūvētais “Discover” paku menedžeris ir, maigi izsakoties, dīvains un Keepass man neatrada. Nekas, nav jau mūsu pirmā reize ar pīpi uz jumta, un Konsole + apt-get mūs nebaida.

Par vizuālo – fonti izskatās nedaudz dīvaini, bet nevarētu teikt, ka pavisam neglīti. Paskatīšos, varbūt pieradīšu, ja nē, mēģināšu Microsoftīgos pieskrūvēt. Kopā defaultā KDE tēma ir ok, lai gan nedaudz vecmodīga liekas, jāpapēta būs galerija, gan jau kaut ko atrast varēs.

Izvēlētā latviešu klaviere ir ar vecmodīgo “Alt kā mēmais taustiņš” izkārtojumu, arī būs jāpameklē kā nomainīt. Nu, kā redzams, jau parādās pirmie konfigurācijas darbi. Ar tiem vēlāk, pamēģinās’ ka salikt softu. Diemžēl, ne spotify, ne steam, ne vscode pa taisno ar apt-get neatrodas, jāiet meklēt instalācijas.

Sākšu ar Spotify, jo bez mūzikas nav forši. Pēc tam, kad viņu saitā pasaku, ka gribi dabūt šamo par brīvu un ielogojies, mani sagaida lieliskas instrukcijas ar komandām, kas pievieno repositoriju un uzinstalē vajadzīgās pakas. Forši! Kopējam uz konsoli un… nav forši, izrādās, ka standartā curl nav pieejams. Dīvaini, bet viegli labojams ar vieglu rokas kustību apt-get install curl. Pēc tam viss forši un instalācija norit bez pārsteigumiem.

Lai nosvinētu, paklausīsimies šo jauko kompozīciju. Diemžēl, nepatīkams pārsteigums – skaņas nav. Nu neko, pagaidām nokāstosim uz FireTV un mēģināsim problēmu risināt vēlāk. Lai gan… jāatzīst, ka tas varētu būt rezultāts manam nedaudz specifiskajam skaņas setapam. Rau, ikdienas datora trokšņiem es neesmu pārāk prasīgs un ļaujos tam, ka skaņas nāk no monitora uz kuru tās nokļūst pa DisplayPort vadu. Izrakšu kādas ausis ar vadu un pamēģināsim, kas notiek. Ō, ausis skan, tātad problēma ir specifiskāka, tas jau priecē. Anyway, pierakstam un pagaidām aizmirstam.

VS Code. Te pieredze nav tik skaista, kā ar Spotify, bet daudz neatpaliek. Vienkārši pirmajā lapā piedāvā nolādēt paku, bet lai atrastu uzstādīšanas instrukcijas ir jāpaklikšķina pāris reizes. Pēc tam jau atkal dažu komandu kopēšana un viss ir vietā. Pie pirmās palaišanas pamanu, ka sistēma automātiski atver linkus ar Konqueror, lai gan es dotu priekšroku FireFox. Pierakstam darāmo lietu sarakstā un uz priekšu, mēģināsim tikt pie Steam.

Ar Steam pieredze nav tik gluda, vienīgais ko piedāvā ir novilkt paciņu. Labi, ka es no VS Code instrukcijām esmu iemācījies par apt install, un uzstādīšana lielas pūles neprasa. Izbrīna, ka pie palaišanas Steam sagribēja uzlikt pieklājīgu strēķi ar i386 arhitektūras pakām, bet nu labi, lai jau. 350 MB apdeitu vēlāk arī Steam darbojas un man par pārsteigumu apmēram 1/2 manas spēļu kolekcijas ir pieejama arī uz Linux. Lieliski, jāpamēģina būs kaut ko palaist pie pirmās izdevības.

Nu tad pēdējā instalācija. Minecraft. Sākumā izskatās, ka viss būs vienkārši, pēc nu jau standarta shēmas. Novelkam .deb paku, ar apt uzinstalējam un laime. Indiāņu mītne (figvam) jums! Lamājas, ka vajagot jdk8 instalāciju, bet šīs pakas man neesot instalējamas… iešu palasīties, ko nu darīt.

Palasījos. Izrādās, ka man debiānis nāk ar jdk11 un izskatās, ka labākais risinājums būs modificēts minecraft paku, lai tā saprot, ka ir 2019. gads aiz loga. Sekošu šīm instrukcijām. Nu, instrukcijas, kā tas bieži gadās ir nepilnīgas (dpkg --control komandā nav norādīts ceļš kur tad izvilkt to failu), bet paeksperimentējot galā tieku un man ir mans virtuālais lego. Performance gan kakaina, bet nu jāparokas, varētu būt ar video draiveriem saistīts.

Nu ja jau video draiveri ir tēma, tad jāpamēģina uzjaunināt. Video man nekas spēcīgs nav, ATI Radeon 460. Izsktās, ka Debian Wiki ir instrukcija, kā uzlikt jaunākos, mēģināšu pēc tās.

Process bija samērā nesāpīgs, un izskatās, ka atrisināja vairākas problēmas ar vienu šāvienu. Monitors skan, sistēma startē grafisko režīmu un mainkrafts vairs neizskatās pēc slaidšova. Ar to arī šajā piegājienā aprakstu beigšu, jāpapriecājas par to, kas ir izdarīts. Rezumējot, izpildīti ir punkti:

 1. darbojas WiFi puļķis
 2. ir skaņa
 3. neizskatās tā, lai pēc 10 minūtēm gribētos acis izskrāpet
 4. Logitech MX Master pelei papildus pogas strādā tā, kā man pierasts
 5. Spotify
 6. VS Code kā izstrādes vide
  1. .Net core
  2. Java
  3. TypeScript
 7. Steam un var padzenāt kādas spēles
 8. Minecraft (ugu)
 9. Integrācija ar OneDrive
 10. Ar Feedly savienojams RSS lasītājs

Join the Conversation

1 Comment

 1. —————Citāts:————————
  kas arī bija sagaidāms, zinot Debian politiku pret neatvērtām firmwārem
  —————citāta bļeģ, beigas.————

  Tu pakaļu slauki uz sāniem?
  Tā nau Debian politika! Tā i Broadcom “politika”!

  Un vispār USB WiFi puļķus izmanto gnīdas, kas nespēj noturēt rokā urbmašīnu un āmuru.

  ————–akal citāts————-
  neizskatās tā, lai pēc 10 minūtēm gribētos acis izskrāpet
  ————–beigas—————-

  Oum eMm Focken Džī.

  Davai labāk samaksā kādam par darbu!

  Kas būs nākamais? Nomanīsi mašīnā eļļu, nepieskrūvēsi eļļas filtru, un sūdzēsies eļļas ražotājam par dzeni motorā?

  blogeris sranijs.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *